KartPlast
kartplast_bas
Sık Kullanılanlara Ekle

KartPlast

KartPlast

OTEL BİLEKLİK

PLASTİK JETON

Bileklik Kolbandı

Bileklik İmalatı

Otel Kartları

Konser Kolbandı

Silikon Bileklik

Boyun Askı İpi

Müşteri Kartları

Kart Yazıcılar

Puan Kartı

İndirim Kartı

Scracth Kartları

ID Kimlik Kartları

Smart Kartları

Promosyon Kartları

Tanıtım Kartıları

Ribonlar

Hasta kartı

YAKA KARTI

Yaka Askı İpi

Plastik Kart

KartPlast
KartPlast
KartPlast

KartPlast

 

 

Whatsapp'dan Teklif al Telefon ile Teklif al Mail ile Teklif al
 
    Turkish English German Arabic
    Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir
    Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir
KartPlast KartPlast KartPlast
KartPlast KartPlast
KartPlast KartPlast
KartPlast KartPlast
Üye Onay
kullanıcı adı
parola

onayla

KartPlast KartPlast
KartPlast KartPlast Online Teklif Alma KartPlast
 

İSTANBUL KART GELİYOR
 

 

İstanbul Kart da Amaç kusursuz yolcu memnuniyeti

 

İSTANBUL- Durakta otobüs beklemek artık tarihe karışıyor. İETT’nin hayal projesi ‘akıllı yolcu bilgilendirme’ de geri sayım başladı. Proje, 2009 yılı başında bin durağa yerleştirilecek mikroişlemcili sistemlerin ardından uygulamaya geçecek. İstanbullular, beşiBiryerde’den sonra ‘İstanbul kart’ la tanışacak.

 

 Benzer projelerde

 Online teklif almak için tıklayınız

 

İstanbul Kart ile 5 bin otobüs takip edilecek..

İstanbullularca ‘akıllı durak’ olarak bilinen ‘akıllı yolcu bilgilendirme’ projesinin son hazırlıkları İETT’nin Kağıthane garajında kurulan Komuta Kontrol Merkezi’nde yürütülüyor. Elektronik biletle (Akbil) yolculuğun başladığı 1997 yılından bu yana üzerinde çalışılan ve son aşamaya gelinen, İETT Bilgi İşlem Daire Başkanlığının yönetiminde Belbim A.Ş tarafından yürütülen proje sayesinde İstanbul’da toplu ulaşım hizmeti veren 5 bin İETT ve Özel Halk Otobüsü izlenerek yolcu yoğunluğuna göre anında yönlendirme yapılabilecek. İETT’nin otobüs filosunu gerçek zamanlı görmesi, yönetmesi ve yolcuların bilgilere anında erişmesini sağlayan proje 2009 yılı başında bin tane kapalı durağa mikroişlemcili sistemlerin yerleştirilmesiyle hayata geçecek. Bu tarihten sonra yolcular, beklediği duraktan geçen hatları ve binmek istediği otobüsün kaç dakika sonra durakta olacağını öğrenebilecek.Durakta bulunan sesli ve görüntülü ikaz sisteminden engelli vatandaşlar da yararlanabilecek. Projenin ilerleyen aşamalarında, elindeki kartı ekrana okutan engelli vatandaşın bilgisi merkeze ulaşacak, merkezden şoför uyarılarak engelli vatandaşa yardımcı olması sağlanabilecek.      

 

istanbul kart ile Sanal durak cebe girecek...

Sistemin tam olarak devreye girmesiyle vatandaş evinde bilgisayarından ya da cep telefonunda kısa mesaj yoluyla bekleyeceği duraktan otobüsünün kaçta geçeceğini öğrenebilecek. İstanbullular, kendi  sanal durağını cep telefonlarına aktarmış olacak. Otobüslerin içine LCD ekranlar yerleştirilerek, içeride duraklar anons edilecek. İETT’nin sahada görev yapan hat amirleri merkeze çekilerek sistem tamamen elektronik ortamda takip edilecek. Halen üzerinde 150 kişilik ekiple çalışılan projenin ilk uygulaması, örnek otobüs ve örnek durakla mayıs ayının ortasında yapılacak.

 

Akyolbil sisteminin tamamen hayata geçmesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT otobüsleri sayesinde kentte 5 bin gezici sensöre sahip olacak. Bu da kentte trafik hızını ölçmeyi ve trafik ışıklarını buna göre ayarlamayı kolaylaştıracak. Ayrıca afet durumlarında acil müdahale gerektiren noktalara çok daha hızlı şekilde ulaşılacak. Sistem sayesinde bölgeye en yakın İETT otobüsünün veya kurtarıcı aracın harekete geçmesi sağlanacak.

  

Akbil’in yerini ‘İstanbul kart’ alacak

Akıllı yolcu bilgilendirme projesinin eksiksiz olarak hayata geçirilmesinde büyük önem taşıyan doğru ve kesin veri oluşturma, projenin alt bileşeni ‘İstanbul kart’ sayesinde sağlanacak. İlk basamak uygulaması beşiBiryerde’lerle yapılan ‘İstanbul kart’ 2009’da, kullanım ömrünü tamamlayan Akbil’in yerini alacak. İstanbullular, kredi kartı şeklinde tasarlanan ‘İstanbul kart’ ı toplu taşıma araçlarında olduğu gibi alışverişlerde de kullanabilecek, doğalgaz, su faturalarını ödeyebilecek. Başlangıç aşamasında Akbil’le paralel uygulanacak sistem, daha sonra tek başına yaygınlaştırılacak. İstanbul kart’a yerleştirilecek çipler sayesinde yolcu hareketleri tam olarak takip edileceğinden hatlar gerçek zamanlı verilere dayalı olarak planlanarak verimli hale getirilecek. Entegrasyon ve aktarma sistemleri aynen korunurken indirimli seyahat kartlarında süre uzatımları elektronik ortamda yapılacağından her sene yenileme ihtiyacını da ortadan kaldıracak. İstanbul’da halen kullanımda olan 6 milyon Akbil tomu bulunuyor. Sistemin yerini alacak ‘İstanbul kart’ tam anlamıyla devreye girdiğinde, iki yıl içerisinde kullanıcı sayısının 4 milyon olacağı tahmin ediliyor. 

 

Metrobüste kademeli bilet sistemine geçilecek

İETT, akıllı kart’la birlikte dünyanın önemli metropollerinden Paris ve Londra’da uygulanan kademeli bilet sistemine geçecek. İlk uygulama Metrobüs hattında yapılacak. Bu sistemde; Metrobüs hattına giren yolcu, elindeki kartı girişte ve çıkışta olmak üzere iki kere okutacak. Böylece makine girişte düştüğü kontürleri gidilen mesafeye göre çıkışta geri iade edecek. Yolcuların lehine olan bu uygulamayla bir durakla on durak arasındaki fark gözetilerek ücret kademelendirilecek. Şehrin coğrafi yapısı göz önüne alınarak bölgeler sur içi-sur dışı şeklinde mesafeye göre ayarlanacak. İETT kademeli ücretlendirme sistemini halen indirimli ve köprü geçişli hatlarda kullanıyor.

 

 

 

Sistemi kullanan vatandaş karlı çıkacak....

İstanbul kart’ın devreye girmesiyle sistemi kullanan vatandaş, avantajlarından yararlanacak. Akbil kullanıcıları aynı pozisyonda devam edecek. BeşiBiryerde’ler kente gelen ziyaretçiler için aynen korunacak. İETT, vatandaşları bilgilendirmek ve taleplere cevap vermek için çağrı merkezi oluşturacak.

 

 

Benzer projelerde

 

Online teklif almak için tıklayınız

Ana Sayfa

 

BU GRUPDAKİ DİĞER YAZILAR

KartPlast RFID KART ÜRETİMİ
KartPlast HID 1386 ISO Prox II PVC Kart
KartPlast AKILLI CÜZDAN UYGULAMASI
KartPlast Ofset Baskılı Chipli Kart
KartPlast RFID
KartPlast İSTANBUL KART GELİYOR
KartPlast HID Kartlar
KartPlast AKILLI KART OKUYUCULAR
KartPlast KONTAKLI TEMASLI AKILLI KART
KartPlast AKILLI KART PROJELERİ
KartPlast Smart Kartları
Online teklif almak için tıklayınız
Facebook da Paylaş Paylaş  
KartPlast